środa, 24 sierpnia 2016

Czytałem: "Kochanek" Jacka Melchiora

"Mięśnie. Prążkowane, w kratkę, w kropki, gładkie, tatuowane, wszystkie! Wiosna jest taka gorąca, mięśnie takie widoczne. Koszule rozdęte jak ego seryjnego mordercy, ramiona koszulek napięte, jak sznur, na którym zaraz zadynda wisielec" - mięśniami zachwyca się młody Damian, gej, który odkrywa w ten sposób swoją seksualność. Pewnego dnia, w 1995 roku, zachwyca się "cielesną potęgą, zaszytą i przestębnowaną" niejakiego Alka z Białegostoku. Heteryka. Ale czy na pewno heteryka?
To początek dwudziestoletniej historii dwóch rodzin, a których chce - a nie może - wypączkować trzecia: rodziny Damiana i Alka, złączonych córeczką tego drugiego, Bogusią. Bogusia pojawił się na świecie kiedy Alek, supermęski samiec po pierwszym seksie z facetem chce na siłę udowodnić swoją męskość, więc gwałci swoją narzeczoną.
To historia wzlotów i upadków związku (ale czy na pewno związku?) dwóch facetów, zdeklarowanego, chuderlawego geja - Damiana i jego Adonisa, ratownika medycznego z Białegostoku, Alka właśnie. 
Matka Damiana, głęboko wierząca katoliczka, dla której "mężczyzna to mężczyzna, kobieta to kobieta, drzewo to drzewo, a ptak to ptak, nie kura. I koniec" i tak mówi ksiądz z ambony. A co jeśli kiedyś w ręce takiej kobiety trafią pornograficzne pisemka, które na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych kupuje jej syn? 
Damian wie, czego chce: chce ułożyć sobie życie z potężnym Alkiem. Ale ponieważ nie może (bo Alek z biegiem miesięcy i lat albo panicznie boi się przyznać przed sobą kim tak naprawdę jest - co nie przeszkadza mu raz na jakiś czas dać się obsłużyć facetowi), rzuca się w wir poszukiwań szybkiego seksu: najpierw przez gazetowe ogłoszenia, później na gejowskich czatach i internetowych serwisach randkowych (ta książka, to też ciekawa historia jak z biegiem lat zmieniały się sposoby podrywania facetów!), aż po darkroomy w warszawskich seks klubach. Daje ze sobą robić wszystko, próbuje mniej lub bardziej udanych związków, ale zawsze na drodze gdzieś pojawia się Alek, który burzy spokój i daje nadzieję, że może tym razem... Że może po roku, dwóch, pięciu, dziesięciu wreszcie nie oznajmi, że ma nową dziewczynę, ale po piątym, dziesiątym szybkim seksie z Damianem w warszawskim hotelu w końcu zostanie na zawsze. Ale ucieka za każdym razem - do dziewczyny, do żony... Do malutkiej córki, która z gejem Damianem od razu odnajduje wspólny język.
Aż czasem chce się tego seksownego, napakowanego Alka trzasnąć w pysk żeby zachował się jak prawdziwy twardziel którego zgrywa, a nie jak histeryk, którym się zbyt często okazuje.
To historia, która dzieje się przed dwadzieścia lat. Historia osobliwej rodziny z czasów kiedy nikomu nie przychodziło do głowy że rodzinę może tworzyć dwóch mężczyzn. Historia, kiedy uprzedzenia i strach przed ujawnieniem wpychają człowieka w najdziwniejsze tory i każą mu podejmować głupie decyzje - podczas gdy miłość jest tuż obok. 
To wreszcie historia tego jak do akceptacji orientacji seksualnej swoich dzieci podchodzą rodzice. Bo mama Damiana - jeszcze kilka lat temu zagorzała katoliczka - w latach dwutysięcznych idzie na Paradę Równości i - w tajemnicy przed synem - radzi innym rodzicom jak poradzić sobie z akceptacją dziecka-geja lub lesbijki.
Wątków w tej książce tyle, a potrafią splatać się tak nieoczekiwanie, że trzeba byłoby pół powieści Melchiora tu przepisać. A ponieważ to Jacek Melchior, to do tego wszystkiego dostajemy olbrzymią / potężną / gigantyczną dawkę erudycji, językowych i stylistycznych zabaw (zazdrościmy!), pewne powtarzające się u niego elementy, działające na wyobraźnię opisy atrakcyjnych facetów. I w tej ponad 450-stronicowej książce chyba każdy znajdzie jakiś fragment siebie. Może mieliście problem z akceptacją ze strony rodziców? A może popełniliście w życiu uczuciowy błąd, który ciągnie się za wami latami? A może sami macie dzieci i nie jesteście pewni czy patchworkowa rodzina może dać im wszystko czego potrzebują?
W każdym razie: Miś Dyrektor do książek Jacka Melchiora ma słabość i zawsze czeka na kolejne. I tym razem, w przypadku "Kochanka" się nie zawiódł, choć... nieraz miał ochotę rozszarpać niektórych bohaterów tej powieści. 
Zobacz tę książkę i kup dla siebie: www.bearbook.pl/kochanek

A przy okazji, zobacz też pierwszą książkę Jacka Melchiora: XXL
Tak, tytuł kojarzy Wam się jak najbardziej prawidłowo. Do tej książki mam osobisty, ekhm, stosunek (bo o stosunkach tam sporo)  i aż żal, że książka przemknęła trochę bez echa. A to kawał dobrej książki! To opis życia Wojtka, posiadacza niezwykle pokaźnego sprzętu między nogami. To właśnie jego fiut (zwany hrabią F.) zapewni mu nie tylko szacunek, ale i powodzenie w licznych podbojach erotycznych! A czego tu nie ma? Zawody na „najdłuższego” wśród dorastających chłopców, pierwsze przygody na pikietach, wyrywanie w klubach gay-friendly, związek z żonatym, związek za kasę… A wszystko na tle szeroko rozumianej kultury – wśród książek, gejowskich diw i cytatów filmowych. A jednak „XXL” to nie tylko książka o seksualnych podbojach – to również powieść o poszukiwaniu samego siebie. I swojego własnego szczęścia. Klikaj po nią: tutaj.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WYmiśLAJ opinie!